"Jaz pač nisem ustvarjalen/na"

"Nimam nikakršnih posebnih talentov. Sem samo strastno radoveden."  Albert Einstein

 
Edina stalnica v življenju je sprememba. V današnjem svetu se dogaja veliko sprememb in na prvi pogled se zdi, da se te dogajajo pogosteje in hitreje kot prej. Zaradi tega pospešenega ritma, pogosto mislimo, da zahteve okolice presegajo njegove sposobnosti in doživljamo stres. Nimamo več dovolj idej, fleksibilnosti in ustvarjalnosti. Ali si pač mislimo tako. 
Danes v družbi še vedno obstajajo ostanki zgodovinskih stališč, da je ustvarjalnost pač nekaj namenjenega samo izbranim posameznikom. Skladno s tem je tak posameznik poveličan, a njegovi dosežki se smatrajo kot rezultat njegove sposobnosti in posebnosti. To pa izziva občutek nedosegljivosti in nemoči, ki se pojavi pri »običajnih« ljudeh, ko opazujejo delo »genijev«. Običajni ljudje namreč pogosto sami sebe označijo kot neustvarjalne. 
 
Podobno tako kot številni drugi avtorji menim, da je v naravi vsakega človeka prisotna ustvarjalnost. Ravno slednja predstavlja pomemben del duševnega zdravja vsakega človeka. Ustvarjalnost ni dihotomna karakteristika, temveč se nahaja nekje na kontinuumu, lahko smo bolj ali manj ustvarjalni in v vsakem primeru lahko tudi svojo ustvarjalnost razvijamo.
 
Lahko smo ustvarjalni na več načinov in ni nujno, da je rezultat ustvarjalnega procesa neko genialno umetniško ali znanstveno delo, oz. inovacija.  Oseba je lahko ustvarjalna v vsakodnevnih opravilih, npr.: pri svojem delu, vzgoji otrok, šivanju, izdelavi pohištva, organiziranju zabav, organiziranju prostega časa. Lahko smo ustvarjalni v izdelavi različnih malih stvari, ki popestrijo in polepšajo naše življenje. Lahko smo ustvarjalni celo pri ustvarjanju svojega življenja.
 
Menim, da je vsakodnevna ustvarjalnost zelo pomembna veščina za preživetje v današnjem svetu. 
Ustvarjalne aktivnosti nam pomagajo da se sprostimo, se okrepimo v sedanjosti, pogledamo stvari iz drugega zornega kota, vzamemo čas zase in poskrbimo zase, čutimo več integriteta in zadovoljstva samim seboj. Zakaj pa mislimo, da to ni za nas? Zato ker je naš kritični um preveč glasen in nam ne dovoli da naredimo napako. Pričakuje od nas da vse naredimo popolno in prvič. Nikoli ni zadovoljen z nami in nam ne čestita. Če pa temu diktatorju dodamo še časovni pritisk in stres hitrega življenja, ni čudno da je posledica takšna, da naša ustvarjalnost pobegne.
 
 
Na naših delavnicah čuječne izdelave mozaika se sprostimo, vzamemo čas zase, pridemo v stik sami s seboj, utihnemo naš kritični um in zbudimo pogum za ustvarjanje. 
 
 
Tudi vi lahko zbudite vašo ustvarjalnost, rabite samo malo radovednosti, poguma da sprejmete kakšno napako in nadaljujete ne glede na izid... 
 
 
»Kreativnost zahteva pogum, da se nehamo oklepati gotovosti.« Erich Fromm
 
 
Mogoče vas zanimajo:
 
 
 
 
 
 
 
Pin It

Maja Frencl Žvanut, s.p., izobraževanje, svetovanje in psihoterapija

Pisarna: Ulica 15. maja 2, SI-6000 Koper-Capodistria, Slovenija


ID za DDV: 67084273

GSM: +386 070 467674 

Email: info@cujecna-soba.com

Sedež firme (za korespondenco): Dolinska 1h, 6000 Koper


 VARSTVO OSEBNIH PODATKOV

CookiesAccept SLO

OPOZORILO! Naša spletna stran uporablja piškotke.

V kolikor ne spremenite nastavitve splentega brskalnika, se s tem strinjate.

Razumem
© 2018 Maja Frencl Žvanut, s.p. Vse pravice pridržane Vse informacije, teksti in podobe na spletnem mestu so predmet avtorske zaščite ter drugih oblik zaščite intelektualne lastnine. Prepovedano je kakršno koli reproduciranje, razen izključno za osebno uporabo in v nekomercialne namene, pri čemer se morajo ohraniti tudi vsa navedena opozorila o avtorskih ali drugih pravicah.
-