Kaj si resnično želim, kakšen je moj namen?

»Ko smo motivirani s cilji, ki imajo svoj globlji pomen, sanjami, katere je treba uresničiti, resnično ljubeznijo, ki jo je treba izraziti, takrat resnično živimo svoje življenje.«                                                                                                                        Greg Anderson

        Začetek novega leta vedno nas spodbuja na nove zaobljube in cilje. Vsi imamo nekakšne načrte, želje ali sanje in jih želimo uresničiti. Ampak njihova realizacija ni vedno uspešna. Kaj lahko naredimo, da povečamo verjetnost da jih bomo uresničili? Najprej moramo dobro razmisliti, kaj si sploh želimo.

 Najboljše je, da si vzamete dovolj časa in prostora za raziskovanje tega pomembnega vprašanja in prikličite svojo radovednost.

»Notranja motivacija se pojavi, ko počnemo nekaj, ne da pričakujemo kakršnokoli nagrado od zunaj. Enostavno uživamo v aktivnosti ali pa jo vidimo kot priložnost za raziskovanje, učenje in aktualizacijo naših potencialov."

(Coon & Mitterer, 2010)

Za začetek, da bi bili motivirani in odločni pri uresničevanju ciljev, je najboljše imeti notranjo motivacijo. Notranja motivacija je kot ogenj ali strast, ki nas poganja naprej. Ta ogenj se prižge, ko najdemo svoje resnične želje in sanje. Bolj kot smo usklajeni s svojimi cilji, bolj so ti jasni (kot tudi podcilji, koraki in strategija), naša notranja motivacija, predanost in volja pa se še bolj naravno razvijajo. Zato je prvi korak pri načrtovanju svojih ciljev odkriti, kaj si resnično želimo in tako zbuditi notranjo motivacijo.  Ampak, kako ugotoviti, kaj si resnično želimo? Včasih se nam zdi, da imamo sto želja in včasih niti ena ni tista »prava«.  Mislimo, da si nekaj želimo, po določenem času pa obupamo. Včasih želja vztraja, ampak mi izgubimo voljo, ali pa nas nekaj zaustavi. Včasih željo uresničimo, ampak se s tem ne počutimo izpolnjeni in ugotovimo, da nam tega pravzaprav ni treba. V vsakem primeru zamenjamo željo z drugo in se nenehno  vrtimo v krogu uresničevanja ciljev in želja, ki nam ne prinaša resničnega zadovoljstva. Kako prepoznati, kaj si znotraj sebe resnično želimo? Kako lahko resnične želje ločimo od želja, ki so nam vsiljene z vzgojo, družbo in različnim zunanjim vplivom? Za to ne obstaja čarobna palica. Pot je enostavna, ampak počasna. Že od nekdaj je znan Sokratov izrek: “Spoznaj samega sebe”. Z njim se povsem strinjam. Če opazuješ svoje misli, svoje telo, svoje občutke in vedenje, lahko prideš do zanimivih informacij. Pri tem nam lahko pomagajo ustrezna vprašanja vedenjsko kognitivnega pristopa ter čuječne meditacije in čuječni način življenja. Za vas smo pripravili eno meditacijo iskanja namena oz. potrebe, želje. Poskusite jo in poskusite večkrat. Občasno se vprašati, kaj si resnično želim je zelo pomembno za naše mentalno zdravje in zelo pogosto tega ne delamo dovolj. Ena od zelo pomembnih stvari v praksi čuječnosti je tudi določitev namena prakticiranja čuječnosti. Če ste se odločili za redno vajo čuječne meditacije, vprašajte se, zakaj si to želim, kaj je moj namen pri prakticiranju meditacije. 

Meditacijo lahko isprobate klikom na zgornjo sliko ali na https://youtu.be/h9fsbl6SQgo

 

Več o čuječnosti preberite tukaj.

Uvod v čuječnost in čuječno meditacijo poiščite tukaj.

O naših delavnicah kombinacije izdelave mozaika in čuječnosti.

Več o mom psihoterapevtskem pristopu preberite tukaj.

 

 

Pin It

Maja Frencl Žvanut, s.p., izobraževanje, svetovanje in psihoterapija

Pisarna: Ulica 15. maja 2, SI-6000 Koper-Capodistria, Slovenija


ID za DDV: 67084273

GSM: +386 070 467674 

Email: info@cujecna-soba.com

Sedež firme (za korespondenco): Dolinska 1h, 6000 Koper


 VARSTVO OSEBNIH PODATKOV

CookiesAccept SLO

OPOZORILO! Naša spletna stran uporablja piškotke.

V kolikor ne spremenite nastavitve splentega brskalnika, se s tem strinjate.

Razumem
© 2018 Maja Frencl Žvanut, s.p. Vse pravice pridržane Vse informacije, teksti in podobe na spletnem mestu so predmet avtorske zaščite ter drugih oblik zaščite intelektualne lastnine. Prepovedano je kakršno koli reproduciranje, razen izključno za osebno uporabo in v nekomercialne namene, pri čemer se morajo ohraniti tudi vsa navedena opozorila o avtorskih ali drugih pravicah.
-