Uvod u mindfulness: Automatski pilot vs. mindfulness

 

Život je danas brz, prepun izazova i odgovornosti. Mi smo često na automatskom pilotu. Istovremeno radimo više stvari odjednom, brzo preusmjeravamo našu pažnju s jedne aktivnosti na drugu, mislimo sto na sat, s mislima smo ili u prošlosti ili budućnosti, samo ne u sadašnjosti.   Kada smo u tom smetenom stanju stresa, nejvjerojatnije smo dosta vremena odsutni u životu. Na primjer, vozimo auto a da uopće ne znamo kako smo došli od točke A do točke B.

Jedemo i iznenada nismo svjesni kada smo pojeli cijelu čokoladu. Tuširamo se i uopće se ne sjećamo kako nam je bilo jer smo bili prezaposleni sjećanjima na prijašnji dan ili planiranjem sljedećeg koraka. Većinu svojega vremena zapravo nismo prisutni u svojim životima i nismo svjesni što se događa u sadašnjem trenutku.  Taj nesvjesni način funkcioniranja čovjeka imenujemo automatski pilot.

 

AUTOMATSKI PILOT

Autopilot može biti koristan. Omogućuje nam da bez velikog misaonog napora brzo reagiramo i izvedemo rutinske radnje. Primjeri takvih radnji su: tipkanje, mijenjanje brzina u vožnji autom, oblačenje itd. Ako bi se morali uvijek iznova svega učiti ne bi uspjeli ispuniti svih svojih potencijala. No, u takvom stanju nesvjesnosti podložniji smo stresu i iscrpljenosti.  Automatski pilot ima za posljedicu da prestajemo biti svjesni onoga što se događa s nama. U takvom stanju smo pod većim utjecajem naših podsvjesnih misli i osjećaja zbog čega se na vanjske podražaje odazovemo reaktivnije i impulzivno. 

Događaji oko nas, misli, osjećaji  i tjelesne senzacije mogu proizvesti stare navike i štetne načine razmišljanja. One mogu dovesti do pogoršanja u raspoloženju, te nekonstruktivnog i destruktivnog ponašanja. Ako svoga pogrešnog mišljenja nismo svjesni, ne možemo niti provjeriti njegovu istinitost i promijeniti ga. Osim toga,  kada smo na automatskom pilotu, ne u uživamo istinski u svom životu. Teško nam je probuditi kreativnost i ne nalazimo pravog načina da promijenimo naš život. 

 

U suprotnosti s automatskim pilotom je stanje mindfulnessa - svjesnost sa prihvaćanjem svojih misli, osjećaja i tjelesnih senzacija te namjera,  kao i svega što se u tom trenutku događa izvan nas. Kada smo svjesniji, dajemo si mogućnost veće slobode i izbora. Ne trebamo ponavljati stare misaone i ponašaje uzorke koji nam otežavaju život. Možemo se naučiti prepoznati stanja autopilota te zatim svjesno izaći iz njih..

 

Mindfulness nas vrati natrag u sadašnji trenutak. Omogućuje nam da se usredotočimo na ono što se događa tu i sada, da smo u ulozi radoznalog promatrača, bez osuđivanja i s mnogo suosjećanja prema sebi.  

 

MOĆ DISANJA

Disanje i otkucaji srca su naši temeljni životni ritmovi. Mogu se mijenjati u ovisnosti od naših aktivnosti i emocionalnih stanja. Do određene mjere imamo svjestan nadzor nad disanjem, no najčešće ga uzimamo zdravo za gotovo, nismo ga svjesni i ne upravljamo s njim. Sve dok ne počnemo meditirati. Disanje ima veliku ulogu u praksi meditacije. Prilično je moćan saveznik i učitelj u meditaciji. Ako se naučimo promatrati disanje i pratimo njegovo mijenjanje s prihvaćanjem, učimo se prihvaćati promjene u našem životu. Disanje je nešto što uvijek imamo uz sebe, ne možemo ga zaboraviti doma, dišemo uvijek i zbog toga, kada se uskladimo s našim disanjem, dovedemo se u sadašnji trenutak.

Svijest o disanju nam pomaže u opuštanju tijela i uma. U takvom smo stanju smireniji, razumniji i sposobniji osvjestiti svoje misli i osjećaje. Sposobni smo pogledati stvari jasnije i iz šireg vidnog kuta.  Svjesnost prati osjećaj da imamo više prostora, više mogućnosti, da smo slobodni odabrati učinkovite i primjerene reakcije u stresnim situacijama te da nećemo zbog vlastitih nagonskih i neuravnoteženih reakcija izgubiti balans i osjećaj vlastitog ja.  

Meditaciju možete isprobati klikom na gornju sliku. Mindfulness je vještina koja se gradi ponavljanjem i vježbom. Želimo da praksa mindfulnessa pronađe vrijeme i mijesto u vašim životima. 

 

 

Izvori i literatura za meditaciju i tekst:

Kabat-Zinn, J. (2006). Živjeti punim plućima. Založba: V.B.Z. d.o.o. 

Williams, M.; Penman, D. (2015). Čuječnost- kako najti mir v ponorelom svetu.  Naklada: Učila International, d.o.o.

Barbarić, D. (2015). Priručnik za 8-tjedni tečaj MBCT.

 

 

Još nekoliko riječi o mindfulnessu: Čuječnost (Mindfulness)

Primjer, kako se može mindfulness kombinirati s kreativnim procesom: Radionica 3M: Mosaic Mindfulnes & Mandala

Više o uslugama Čuječne sobe na usluge, radionice, događaji

 

Pin It

Maja Frencl Žvanut, s.p., izobraževanje, svetovanje in psihoterapija

(edukacija, savjetovanj i psihoterapija)

Ured: Ulica 15. maja 2, SI-6000 Koper-Capodistria, Slovenija


Porezni broj: SI67084273

GSM: +386 070 467674 

Email: info@cujecna-soba.com

Sjedište (za dopisivanje): Dolinska 1h, 6000 Koper, Slovenija, EU


 ZAŠTITA OSOBNIH PODATAKA

CookiesAccept CRO

UPOZORENJE! Ove web stranice koriste kolačiće kako bismo vam pružili bolje korisničko iskustvo.

Nastavkom pregleda web stranice slažete se s korištenjem kolačića.

Slažem se
© 2018 Maja Frencl Žvanut, s.p. Sva prava pridržana. Strogo je zabranjeno kopiranje, raspačavanje, ponovno objavljivanje ili izmjena bilo kakvog materijala, koji se nalazi na internetskim stranicama www.cujecna-soba.com bez prethodnog pisanog odobrenja dobivenog od Maje Frencl Žvanut8