Razvijamo čuječna stališča (2): Začetniški um ali otroška radovednost

Pričakovanja in prepričanja o tem, kar o nečem vnaprej vemo,  pogosto določajo, kako se bomo počutili, mislili, obnašali, skratka doživeli situacijo. V vsakdanjem življenju nam namreč ravno to pogosto onemogoča, da bi videli stvari takšne, kot v resnici so. Zaradi tega lahko ocenimo situacijo napačno in tudi enostavno ne opazimo bogastva sedanjega trenutka.

Gledati svet okoli sebe "kot da je prvič"

Imeti začetniški um pomeni, da smo pripravljeni gledati svet okoli sebe, kot da ga prvič gledamo. Takšno stališče lahko uporabimo, medtem ko npr. okušamo hrano ali gledamo v nebo, ali vdihujemo zrak. Čeprav smo že okusili to hrano in dobro vemo, kakšnega okusa je, se vedno lahko zgodi, da doživimo nekaj novega, ali da enostavno z usmerjanjem več pozornosti na okus, s časom opazimo nova doživetja. Ko čuječno jemo, si poskušamo predstavljati, da smo kot marsovci, ki so pravkar prišli na zemljo in prvič okušajo to hrano. Kako bi vam bilo, da prvič vidite in okušate kruh, solatu, češnje ...

 

Kot da smo na dopustu

Ko smo na dopustu, na potovanju v novem kraju, posebej v novi državi, lahko spontano doživljamo trenutke začetniškega uma. Ne poznamo vse navade in lastnosti mesta, smo bolj odprti za doživljanje in učenje, bolj smo pozorni na pokrajino, na zvoke in vse se nam zdi zanimivo in novo. Takšen način lahko prenesemo tudi na naš kraj ter naše situacije s katerimi se srečujemo. Dostikrat te stvari imamo za samoumevne. Dobro poznamo, kako izgleda naša soseska, zgradbe, celo ljudje, ki jih najpogosteje srečujemo. Ne usmerimo popolno pozornost na vse to, saj mislimo, da že vemo te informacije. Poglejte včasih v nebo, opazite drevesa okoli vašega stanovanja, opazujte, kako se spreminjajo. Opazite zgradbe in njihove barve, sence, balkone ter življenje v njih. Opazite ljudi, katere srečujete in so vam blizu. Kaj če bi danes poskušali gledati člana svoje družine, kot da ga prvič v življenju vidite. Kako se obnaša, kako izgleda, kaj govori ... brez vpliva prejšnjih izkušnji, brez zamer, brez pričakovanj. Samo z radovednostjo do človeka. Mogoče ugotovite, kako veliko stvari jemljete za samoumevne, ali odkrijete nove stvari, ki ste jih zanemarili.  

 

Prejšnje izkušnje in znanja spodbujajo obsojanje

Pustite se presenetiti. Mogoče v situaciji, ki ste jo do sedaj zaradi prejšnjih izkušnji obsojali in videli kot slabo, če jo pogledate radovedno, z novimi očmi, vidite nove detajle. Pogosto prehitro ocenimo situacijo, zato ker jo dobro poznamo in ker se ta ponavlja. Če na primer doživimo od člana naše družine, da nas ne posluša, ko mu nekaj govorimo, takoj se spomnimo podobnih dosedanjih situacij, ko nas nekdo ni poslušal in se razjezimo. Če situacijo poskušamo pogledati še enkrat, zdaj radovedno in z začetniškim umom, mogoče opazimo, da je nervozen in zadnje čase v stresu, da se niti sam ne zna umiriti, da mu je pozornost razpršena.

 

Poskušajte se naslednji teden vsak dan spomniti začetniškeg uma. Spomnite se i se igrajte, da ste marsovec, turist, ali nova oseba v vaši družini. Dajte vsakem trenutku priložnost. Vsak trenutek je drugačen in edinstven ter vsebuje svoje edinstvene možnosti. Ne zamudite življenje, živite ga s polnimi pljuči. 

Pin It

Maja Frencl Žvanut, s.p., izobraževanje, svetovanje in psihoterapija

Pisarna: Ulica 15. maja 2, SI-6000 Koper-Capodistria, Slovenija


ID za DDV: 67084273

GSM: +386 070 467674 

Email: info@cujecna-soba.com

Sedež firme (za korespondenco): Dolinska 1h, 6000 Koper


 VARSTVO OSEBNIH PODATKOV

CookiesAccept SLO

OPOZORILO! Naša spletna stran uporablja piškotke.

V kolikor ne spremenite nastavitve splentega brskalnika, se s tem strinjate.

Razumem
© 2018 Maja Frencl Žvanut, s.p. Vse pravice pridržane Vse informacije, teksti in podobe na spletnem mestu so predmet avtorske zaščite ter drugih oblik zaščite intelektualne lastnine. Prepovedano je kakršno koli reproduciranje, razen izključno za osebno uporabo in v nekomercialne namene, pri čemer se morajo ohraniti tudi vsa navedena opozorila o avtorskih ali drugih pravicah.
-